Koalice SPOLU nebude zvyšovat žádné daně, problém státního rozpočtu je podle ní na výdajové stránce. Ekonomický tým středopravého uskupení chce enormní schodky řešit především pomocí štíhlého státu, digitalizace a podpory podnikání.
„Ekonomický program koalice SPOLU má čtyři pilíře, které zní: nebudeme zvyšovat daně, problém rozpočtu je na výdajové straně, řešení je podpora ekonomiky a zjednodušení podnikání, efektivní zapojení evropských peněz a daňové změny pro podporu rodin,“ uvádí na začátku tiskové konference první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.
„Finanční ústavu doplníme o daňovou brzdu, respektive daňový strop. Máme dost vysokých daní a stále se zvyšujícího daňového břemene. Během vlády hnutí ANO a ČSSD narostla složená daňová kvóta na historicky rekordní úroveň. Ministryně Schillerová tahá z kapes lidí a firem historicky největší balík peněz a zcela nepochopitelně spolu s tím ještě navíc seká ty největší deficity a dluhy. Neustálému zvyšování daňového břemene je potřeba udělat daňovou brzdou přítrž. Už dnes jsme v daňovém zatížení nad průměrem nejvyspělejších zemí OECD. Chceme-li tyto ekonomicky vyspělejší země dohánět, musíme mít kvalitnější a přívětivější podnikatelské prostředí včetně daňových podmínek. Veřejné finance je třeba uzdravit osekáním velkého, přebujelého, obézního státu, ne tím, že stát bude od lidí a firem vybírat stále větší podíl toho, co svým úsilím a aktivitou vytvoří,“ říká místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.
„Pokud se podíváme na příjmy státního rozpočtu, zjistíme, že mezi lety 2013 a 2020 vzrostly příjmy státního rozpočtu o 30 jde o 80 miliard příjmu z daní. Zkrátka bude-li bohatý podnikatel, bude bohatý stát,“ říká místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.
„Naší prioritou je podpora rodin. Chceme zavést daňové prázdniny pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. Vítězem daňových změn u nás musí být rodina. Dále je zapotřebí efektivně využít evropské finanční prostředky, které nesmí končit v pseudoinovativních výrobnách toastového chleba, ale musí směřovat k nastartování české ekonomiky a k investicím do infrastruktury, která podpoří rozvoj České republiky v dlouhodobém horizontu. V následujících čtyřech letech může jít až o 480 miliard korun,“ připomněl ekonom a starosta obce Těšany Miroslav Zborovský z KDU-ČSL.