Krize bydlení je smutným faktem, a především nepěkným pomníkem osmi let vládnutí hnutí ANO a ČSSD. Dlouhodobě neřešený problém s nedostupným bydlením bohužel přispěl k nárůstu levicového extrémismu, který volá po vyvlastňování nevyužívaných nemovitostí. Situace přitom má řešení – jen nebude tak efektní, populistické a jánošíkovské, jak by si přály politické slibotechny „až do roztrhání těla“.
Klíčem k řešení šílené situace na trhu s bydlením zejména pro skupiny lidí s nižšími příjmy rozhodně netkví v žádné revoluci. Vyvlastňování nevyužívaných nemovitostí je pro mě nepřijatelnou vizí. Naděje spočívá v kombinaci efektivnějšího využití nemovitostí, které nyní zůstávají v podstatě mimo trh nebo využití prázdných brownfieldů a lepšího nastavení pravidel pro budoucí výstavbu. Ať už jde o zjednodušení stavebního řízení, tak jeho úplná digitalizace.
Budoucnost je komplikovaná, ale nikoliv neřešitelná. Developeři musejí mít možnost stavět. Nadále není možné připustit stav, kdy údajné občanské skupiny zneužívají právní řád k tomu, aby si z každého jednoho developerského projektu udělaly hřiště, na kterém si odehrávají svoje politické téma.
Je nutné taky motivovat investory a umožnit jim rychlejší odpisy při výstavbě nájemního bydlení. Na rekonstrukci a výstavbu standardních bytů pak snížíme DPH z 15 na 10 procent. Výsledkem bude vyšší motivace k výstavbě a zároveň nižší konečné ceny bytů.
Nezbytně ovšem musíme odlehčit i specifickým skupinám lidí jako jsou mladé rodiny, matky samoživitelky nebo senioři. Na první bydlení si umím představit desetiprocentní záruku u hypoték pro mladé rodiny. Zásadně musíme zjednodušit státní podporu pro výstavbu městských a obecních bytů – bez nesmyslných podmínek, která jdou proti vlastnímu záměru vybudovat dostupné bydlení.
Do budoucna je tedy třeba nastavit pro developery pravidla, která je ochrání před podobnými výstřelky a současně je bude zavazovat k tomu, aby se při svém podnikání chovali jako skutečně dobří hospodáři ve všech myslitelných významech toho slovního spojení. Stavební řízení a celý developerský proces musí být rychlý, přehledný a jasně nastavený. Na papíře to vypadá jednoduše, ve skutečnosti to ale bude tvrdá práce založená zejména na spolupráci všech zúčastněných stran. Nezbývá ale nic jiného než si vyhrnout rukávy a pustit se do toho. Jinak lidé nebudou bydlet prostě proto, že nebudou nové byty.